| |     日本語 | english  
Naslovna
Posetite Srbiju
SIEPA

 

   
 
Kontakt

Radno vreme:
Ponedeljak - petak od 9:00 - 17:00 časova
Konzularno odeljenje (rad sa strankama): 10:00 - 13:00 časova

Praznici

Adresa
4-16-12 Takanawa,
Minato-ku
108-0074 Tokyo
JAPAN

Tel: +81/ 3-3447-3571, 3447-3572 Location/Map
Fax:       +81/ 3- 3447-3573 Consular jurisdiction
E-mail:  srb.emb.japan@mfa.rs Honorary consuls

Website:   http://www.tokyo.mfa.gov.rs

X (former Twitter): @SRBinJapan

 

 

Enlarged map (JPEG)

 

 

 

 

Подаци о банковном рачуну:

Носилац рачуна: Embassy of the Republic of Serbia

Банка: Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Gotanda Branch, 1-14-10 Higashi-Gotanda, Shinagawa-ku, Tokyo 141-0022, Japan

Број рачуна: SWIFT: SMBC JP JT, ACC No. 8002144 EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA - TOKYO (4-16-12 Takanawa, Minato-ku, 108-0074, Tokyo, Japan. Tel +8133447-3571)

Валута: JPY

Instruction: All banking costs and commissions for the transfer are borne by the payer!

 

 


 
Објављена одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
 
Обавештавамо да је МСП господин Ивица Дачић, 14. марта о.г. донео одлуку бр. 24-596/30-2024/01 о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
 
Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката можете остварити на следећим линковима:
 
 

Објављен тендер за изградњу павиљона Р. Србије за ЕКСПО 2025 Осака-Кансаи
 
Обавештавамо да је на веб страници Владе Р. Србије (Министарство унутрашње и спољне трговине) објављен тендер за изградњу павиљона Р. Србије за ЕКСПО 2025 Осака-Кансаи.
 
За детаљнијe информације кликните на линк у наставку: https://must.gov.rs/tekst/sr/4497/expo-2025-osaka.php

 
 
Прво такмичење у знању српског језика у Јапану, 9. новембар 2024. године

У Амбасади Републике Србије у Токију, у сарадњи са Градским универзитетом у Кобеу и Универзитетом у Осаки, одржано је Прво такмичење у знању српског језика у Јапану.

Такмичење су подржали Министарство спољних послова Јапана, Почасни генерални конзулат Републике Србије у Осаки, Друштво пријатељства Јапан-Србија и град Фуђими. Прву награду – повратну авионску карту до Србије – спонзорисала је компанија Тојо Тајерс, док су другу награду и трећу награду обезбедили Амбасада и Друштво пријатељства Јапан-Србија. Утешне награде за остале такмичаре и учеснике ревијалног дела такмичења обезбедили су остали спонзори (компаније Јазаки, Кансаи Пејнт и Мацубара Фудс). 

У ревијалном делу такмичења учествовала је група деце из Фуђимија, града побратима Шапца, која су отпевала химну Боже правде, као и син сарадника Амбасаде Масакија Томинаге и кћерка амбасодорке Ковач, који су имали пригодна иступања на српском језику. 

За такмичење се пријавило 17 кандидата, а услови за пријаву су били да кандидати српски језик уче као страни и да су у Србији живели краће од три године. Међу пријављенима је било постдипломаца са различитих универзитета, запослених у приватном сектору и владиним институцијама и појединаца који су били део неког од јапанских програма помоћи у Србији и региону. Сваки од такмичара припремио је говор на слободну тему у трајњу од неколико минута, након чега су читали одломке из неких од најпознатијих дела српске књижевности и одговарали на питања жирија. 

Знање такмичара оцењивао је жири у саставу: амбасадорка Александра Ковач, председник Друштва пријатељства Јапан-Србија Тадаши Нагаи, професор славистике на Градском универзитету за стране студије у Кобеу Канаме Окано, професор славистике на Канда универзитету за стране студије Кента Сузуки и дугогодишњи предавач српског језика у Јапану Алма Накађима.

Прво место на такмичењу освојила је Јурара Шима, студенткиња постдипломских студија славистике на Градском универзитету у Кобеу, друго Нозоми Азума, студент постдипломских студија на универзитету Канагава, а треће место Кана Сугимото, запослена у приватној компанији. Посебне награде освојили су Сота Најто, Махо Шинохара и Ченжен Ли. 

Амбасадорка Ковач је, у поздравном говору, оценила да је такмичење важан догађај који представља још један корак ка јачању веза Србије и Јапана, као и да је чињеница да толико грађана у Јапану показује интересовање за српски језик и улаже време и труд да га уче, најбоље говори о важности културних веза два народа. Захвалила је на подршци коорганизаторима и спонзорима, а посебно свим учесницима такмичења, које је назавала амбасадорима српске културе у Јапану.

Присутнима су се обратили и почасни генерални конзул Наохиде Уејама, градоначелник Фуђимија Мицухиро Хошино, представник компаније Тојо Тајерс Масами Мијамори и председник Друштва пријатељства Јапан-Србија Тадаши Нагаи, који су поздравили одржавање овако важног догађаја и изразили намеру да и у будућности подрже иницијативе које доприносе јачању културних спона и односа две земље. 

Честитку и жеље за успех такмичења послао је досадашњи председник Парламентарне лиге пријатељства Јапан-Србија Ићиро Аисава.

У публици су, поред породица такмичара, били и чланови руководства Друштва пријатељства Јапан-Србија и дугогодишњи предавачи јапанског језика на Филолошком факултету у Београду Хироши и Кајоко Јамасаки Вукелић.


Kонцерт пијанистe Ивана Башића у Амбасади (5. новембар 2024. године)
 
Српски пијаниста Иван Башић, који ће током наредне две недеље учествовати на 12. међународном пијанистичком такмичењу у јапанском граду Хамамацу, одржао је, 5. новембра, концерт у Амбасади Републике Србије у Токију. 
 
Башић је извео комад савремене српске композиторке Иване Стефановић, као и дела  Баха, Бетовена, Листа и Равела, која ће свирати и током такмичења. 
 
Амбасадорка Александра Ковач је, у поздравном говору, истакла да је Србија поносна на младе људе који својим радом и талентом представљају нашу културу и доприносе разноликости у свету. 
 
Након концерта у Амбасади је приређен пријем на којем су служена српска вина.
 
Међу гостима на концерту били су председница Асоцијације за музичку размену Јапан-Србија Ецуко Цунозаки, бројни јапански музичари са којима Амбасади има дугогодишњу сарадњу, чланови руководства Друштва пријатељства Јапан-Србија и други пријатељи Амбасаде.  
 
 
Opširnije...
Песничко вече у Амбасади (1. новембар 2024. године)
 
У Амбасади Републике Србије у Токију одржано је, 1. новембра 2024. године, песничко вече посвећено авангардној јапанској песникињи Казуко Шираиши, добитници награде „Златни кључ“ у Смедереву 2010. године, која је раније ове године преминула.
 
Кајоко Јамасаки, песникиња и некадашња професорка јапанологије на Филолошком факултету у Београду, читала је поезију и говорила о поетици Казуко Шираиши, која је више пута боравила у Србији. Јамасаки је истакла дугогодишње пријатељство с песникињом, као и то да су заједно неколико пута обилазиле избегличке центре у Србији. 
 
Амбасадорка Александра Ковач такође је истакла везе песникиње Шираиши са Србијом и изразила задовољство због прилике да се у Амбасади прослави њен уметнички допринос и дух стваралаштва. Захвалила је Кајоко Јамасаки на неуморном раду на повезивању култура Србије и Јапана. 
 
За званице, међу којима су били писци, представници академске заједнице, уметници и други пријатељи Амбасаде, приређен је и пријем, на којем су служена српска вина.
 
 
Opširnije...
Ministarstvo spoljnih poslova
Dnevne vesti 
Saopštenja 
Foto galerija 


Narodna skupština

Predsednik Republike Srbije

Vlada Srbije

Ministarstvo spoljnih poslova